Antiekologickou cenu Ropák roku 2015 dostal stejně už podruhé ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ropákem se stal kvůli tomu, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, jež stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní malý důraz na obnovitelné zdroje, řekl dnes na tiskové konferenci Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Ministr Jan Mládek je jediným Ropákem, který anticenu získal hned dvakrát za sebou. Podle ekologického sdružení porušil Mládek porušil polistopadové společenské dohody o dlouhodobé ochraně obcí a přírody na Ústecku tím, že prosadil prolomením limitů těžby. Kromě toho vadí ekologům, že Mládek připravil a prosadil energetickou koncepci ČR do roku 2040, která podceňuje možnosti energetických úspor, podporuje jadernou energetiku před obnovitelnými zdroji a znovu zpochybňuje účel územních limitů těžby hnědého uhlí.

Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý za komentář ke studii o jaderné elektrárně Dukovany.  Na otázku Třebíčského deníku, zda by se ukončením jaderné elektrárny Dukovany zvýšila v místě nezaměstnanost totiž odpověděl: „Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný.“

Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno celkem 12 kandidátů a na Zelenou perlu bylo vybráno 40 výroků, ve finále jich pak bylo osmnáct.U kandidáta na Ropáka roku je podle pořadatelů ankety vždy nutné uvést důvod, tedy prosazování nějakého, podle poroty škodlivého, záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na uskutečnění nějaké antiekologické stavby. U kandidáta na Zelenou perlu roku se uvádí jméno autora výroku, jeho text a zdroj.

 

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner