Washington 15. ledna (ČTK) – Američtí demokraté cítí stále větší šanci na vítězství v podzimních volbách do Kongresu, povzbuzeni nízkou popularitou prezidenta Donalda Trumpa a velkým počtem republikánských kongresmanů, kteří souboj o obhájení mandátu předem vzdali. V listopadu budou Američané volit celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu.

Trumpovi se podle agentury AP podařilo demokraty sjednotit v opozici vůči Bílému domu. „Nemáme osobnost typu (bývalého demokratického prezidenta) Baracka Obamy, která by nám dodávala energii. Tak nám ji dodává Trump,“ citovala agentura demokratického poslance Geralda Connollyho. Jeho kolega Ray Lujan vidí „jasnou cestu k většině“.

Republikáni zatím ovládají obě komory, byť ve stočlenném Senátu mají většinu pouhých dvou hlasů. Ve Sněmovně reprezentantů se 435 poslaneckými posty mají republikáni převahu 24 křesel.

Preference nynějšího šéfa Bílého domu se dlouhodobě pohybují pod hranicí 40 procent a obliba Kongresu v nynějším složení je poloviční. Demokraté od Trumpova nástupu vyhráli většinu voleb do zastupitelských sborů jednotlivých amerických států, obhájili křeslo virginského guvernéra s překvapivě velkou převahou a v doplňovacích volbách připravili Alabamu, tradiční baštu republikánů, o důležitý senátní mandát.

Dalším testem bude v březnu Pensylvánie, kde se uvolní křeslo republikánského poslance Tima Murphyho, který odstoupil, když se ukázalo, že své milence doporučoval potrat. Republikáni sice spoléhají na to, že jejich prestiž spasí odhlasovaná daňová reforma, nicméně stále víc rezignací na obhájení poslaneckého mandátu je podle AP děsí.

Minulý týden se obhajoby kongresového mandátu vzdali republikáni Ed Royce a Darrell Issa. Jen ve Sněmovně reprezentantů už stejný záměr oznámilo 31 republikánských poslanců. Situace podle serveru Politico stále víc připomíná stav ve volebních letech 1994, 2006 a 2010, kdy se změnila partajní kontrola kongresových komor.

Od druhé světové války platí, že pokud obliba úřadujícího prezidenta klesla pod 50 procent, jeho strana vždycky ve volbách do Kongresu ztratila. Barack Obama s oblibou 45 procent ztratil v roce 2010 třiašedesát křesel, Bill Clinton s oblibou 46 procent v roce 1994 přišel o 53 poslaneckých míst. Ronald Reagan ve stejné situaci ztratil v roce 1982 osmadvacet a James Carter v roce 1978 jedenáct mandátů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner