Donald Trump prohlásil, že během výkonu prezidentské funkce upustí od řízení své obchodní říše, ale prodat ji nehodlá. Pokud se tak stane, otřese Trump všemi prezidentskými precedenty o konfliktu zájmů. Podle expertů na etiku vládnutí otevře prostor pro vyšetřování a právní spory, které mohou svazovat jeho vládu. Napsala to v komentáři americká agentura AP.

„Mí ředitelé budou vše řídit spolu s mými dětmi,“ řekl Trump v neděli televizi Fox News. Nebude prý mít s řízením svých společností nic společného a nebude „uzavírat smlouvy“. Podle bývalého etického poradce Bílého domu Richarda Pointera je to krok správným směrem, ale prezident nemůže uzavírat své obchody ani prostřednictvím jiných lidí. „Nemůže je (své podniky) vlastnit,“ řekl Pointer.

Po desetiletí američtí prezidenti rozprodávali své akcie a další majetky a utržené peníze vkládali do „slepých“ fondů řízených investičními manažery. Prezident Jimmy Carter tak například prodal svou farmu na burské oříšky. A to byl jediný podnik v jediném státě.

Trumpova říše je v daleko komplikovanější situaci. Prezident vlastní podíly v mrakodrapech, hotelích, letoviscích a golfových klubech v USA, uzavřel licenční a manažerské smlouvy s podobnými podniky po celém světě. Jde o 500 firem v nejméně 25 zemích.

Jedině prodejem do nezúčastněných rukou může Trump přesvědčit kritiky, podle nichž v opačném případě může měnit legislativní, daňovou a zahraniční politiku tak, aby se obohatil. Prodejem rovněž zablokuje možnost, že se lidé pokusí ho ovlivnit prostřednictvím podpory, nebo naopak poškození jeho podniků.

Newt Gingrich z vedení Trumpova štábu prohlásil, že voliči hlasující pro Trumpa přece věděli, že je to obchodník disponující miliardami. Prodávat majetek proto nemusí. Gingrich prý doporučuje, aby Trump jmenoval tým pěti etických expertů pro blokování případných konfliktů.

Úřad pro vládní etiku, agentura kontrolující dodržování mravních zásad, ale usiluje o mnohem víc. „Nemůžeme častěji opakovat, jak prospěšný by byl totální distanc (od byznysu),“ vzkázala agentura Trumpovi. Jejím členům ale není známo, zda se prezident právě takto zachová.

Prezident jmenuje šéfa vládní agentury, která stanovuje výši nájemného pro washingtonské budovy patřící státu, což je i případ Trumpova nového hotelu. Trumpa čeká jmenování šéfa národní odborové rady, která rozhoduje v pracovních sporech. Jedním z nich byl nedávno spor zaměstnanců Trumpova hotelu v Las Vegas. Cizí činitelé mohou využít obchodních zájmů prezidenta ke zlepšení vztahů s USA. Krátce po volbách byl jistý Filipínec jmenován „zvláštním vyslancem“ v USA. Spolu s Trumpem vlastní bytový komplex ve Washingtonu.

Trump bude jako prezident stát mimo dosah federálních zákonů o střetu zájmů, ale může se dostat do střetu s ústavou. Zakazuje totiž veřejným činitelům, aby přijímali dary nebo peníze od cizích vlád a společností jimi kontrolovaných, aniž by s tím souhlasil Kongres. Může problém vyvolat cizí činitel, který si koupí byt v Trumpově obytném komplexu? Co se stane, když cizí úředník schválí Trumpův projekt ve své zemi? Odpovědi odborníků se liší, protože ústavní klausule je vágní a precedens neexistuje. Podle Pointera musí Trump všechny cizince ze svých realit vyhodit; jinak riskuje ústavní žalobu.

Dalším problémem může být Kongres, kde demokratičtí zastupitelé volají po vyšetřování možného konfliktu zájmů. Organizace American Bridge shromáždila 20.000 hodin záběrů a zvukových záznamů Trumpa a stohy dokumentace jako základ budoucích právních sporů. Postupuje stejně jako konzervativní neziskovka Judicial Watch, které se podařilo vynutit si e-maily Hillary Clintonové z dob, kdy působila jako ministryně zahraničí a rozesílala služební poštu ze soukromého serveru.

I kdyby se Trump jako prezident nijak neobohacoval, může pro něj být podle vládních expertů jen zdání konfliktu zájmů zničující. Chování dřívějších prezidentů, kteří se zbavili majetku, i když to zákon nepřikazuje, nastavilo pro budoucí hlavy států laťku. „Jako ministr obrany se musíte zbavit akcií zbrojních firem. Pro prezidenta toto pravidlo neplatí, ale vede přece všechen tento lid,“ řekl agentuře právní expert David Drabkin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner