Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání prohlásil, že je připraven k dialogu o řešení krize kolem své země, s níž některé arabské státy přerušily diplomatické vztahy. Jakékoli řešení však podle něj musí být založeno na respektování suverenity Kataru. Sání rovněž ocenil úsilí Kuvajtu, Turecka a Spojených států o urovnání roztržky.

Podle Sáního nastal čas na jednání mezi Dauhá a čtyřmi arabskými zeměmi, které s ním přerušily vztahy. „Jsme otevření dialogu s cílem urovnat nevyřešené problémy,“ prohlásil Sání v projevu přenášeném televizí. Zdůraznil však, že urovnání krize se musí odehrát „při respektování suverenity“ Kataru a musí být vzdálené jakémukoli diktátu.

„Nadešel čas, abychom lidi ušetřili politických rozkolů mezi vládami,“ řekl emír v prvním veřejném projevu od vypuknutí krize 5. června, kdy Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt vypověděly s Katarem diplomatické styky a zavedly dopravní hospodářské sankce. Příčinou neshod s Katarem je jeho údajná podpora terorismu a sbližování s Íránem.

Sání však řekl, že přes „blokádu“ běží život v Kataru normálně. Podle něj je také zřejmé, že kampaň proti Kataru byla dopředu plánovaná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner