Rijád/Jeruzalém 18. srpna (ČTK) – Arabské země projevily soustrast Španělsku po čtvrtečním teroristickém útoku, při němž v Barceloně zemřelo 13 lidí a desítky osob utrpěly zranění. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval civilizovaný svět ke společnému boji proti terorismu.

„Izrael rozhodně odsuzuje atentát v Barceloně. Znovu jsme viděli, že terorismus může udeřit všude. Civilizovaný svět musí společně bojovat a porazit jej,“ uvedl Netanjahu.

Útok odsoudil Egypt a jeho ministerstvo zahraničí vyjádřilo soustrast rodinám obětí. V jeho prohlášení se uvádí, že by se země měly spojit a s terorismem skoncovat, zejména se zaměřit na zdroje jeho financí.

K útoku v Barceloně se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Podle Iráku byl útok „zoufalým pokusem“ této skupiny „potvrdit svou existenci v době, kdy zakouší porážku v Iráku“.

Jordánský král Abdalláh II. sdělil, že Jordánsko „podporuje Španělsko v této vážné chvíli“ a je připraveno bojovat proti terorismu. Jordánský vládní list Ad-Dustúr útok označil za ohavný čin.

Také Kuvajt vyjádřil podporu „jakýmkoli opatřením, jež Španělsko zavede, aby zajistilo svou bezpečnost“.

K těm, kdo útok odsoudili, se připojily v arabském světě také Katar, Spojené arabské emiráty, Jemen, Saúdská Arábie i Liga arabských států. Panarabský list Aš-Šark al-Avsat připomenul, že Španělsko je cílem terorismu „delší dobu“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner