Arabsko-kurdské síly podporované Spojenými státy kontrolují už více než polovinu severosyrského města Tabka, které obsadili radikálové z takzvaného Islámského státu (IS). Informovala o tom dnes exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Tabka představuje pro arabsko-kurdské milice klíčovou překážku na cestě k hlavní baště IS, městu Rakka.

Koalice Syrské demokratické síly (SDF), jejíž významnou složkou jsou kurdské milice YPG, obklíčila město na začátku měsíce a v pondělí do něj bojovníci SDF poprvé pronikli. SDF dnes v prohlášení uvedly, že její bojovníci obsadili dalších šest čtvrtí.

Strategicky významná Tabka, ke které přiléhá největší přehrada v Sýrii, leží asi 50 kilometrů od Rakky. Radikálové z Islámského státu podle SOHR nyní mají pod kontrolou už jen severní část města v blízkosti přehrady na Eufratu.

Tvrdé boje sváděly milice SDF v Tabce i dnes dopoledne, uvedl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Radikálové podle něj kladou tuhý odpor a proti bojovníkům SDF nasazují především bezpilotní letouny. Používají také sebevražedné útočníky a vozidla s výbušninami.

Bojovníci IS ztrácejí své pozice v Iráku, kde brání svou tamní baštu, město Mosul. Irácká armáda dobyla v lednu jeho východní část a teď bojuje o západní. Náčelník generálního štábu irácké armády dnes v místním tisku uvedl, že konec bitvy o Mosul očekává už v květnu.

V Sýrii je IS přítomen hlavně v Rakce a rovněž v severozápadní provincii Dajr az-Zaur. Tažení k Rakce zahájily SDF loni v listopadu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner