Vojáci kamerunské armády zmařili útok oddílu radikálního hnutí Boko Haram na jednu vesnici na severu Kamerunu a 24 ozbrojenců zabili. S odvoláním na jednoho z armádních velitelů o tom dnes informovala agentura DPA.

Teroristická skupina napadla obec Wambache nedaleko hranic s Nigérií. Při střetu byli podle citovaného velitele kamerunských ozbrojených sil zraněni dva vojáci. Vesničané prý mohli bez zranění uniknout do bezpečí.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari naproti tomu dnes informoval, že ozbrojenci z Boko Haram provedli v úterý útok ve státě Borno na severovýchodě země a zabili sedm lidí. Radikálové napadli vesnici Izgeki, která se nachází nedaleko pralesa Sambisa, kde má Boko Haram svou baštu.

Boko Haram se hlásí k organizaci Islámský stát (IS) a na severu Nigérie vyhlásila chalífát. Útočí nejen na území Nigérie, ale pravidelně také v sousedních státech – Kamerunu, Nigeru a Čadu. Tyto země se spolu s Beninem zapojily do regionální jednotky, která proti islamistům bojuje.

Při střetech s hnutím Boko Haram, které vzniklo v roce 2002, přišlo podle DPA od roku 2009 o život nejméně 14.000 lidí. Prezident Buhari si po nástupu do funkce loni v květnu vytkl jako jeden z hlavních cílů Boko Haram porazit a dal armádě za úkol, aby islamisty potlačila do konce roku 2015. V prosinci sice prohlásil, že válka proti radikálům je už prakticky vyhraná, radikálové ale od té doby spáchali hned několik útoků, při nichž zemřely desítky lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner