Syrský prezident Bašár Asad obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii z toho, že chtějí, aby se do mírových jednání o budoucím uspořádání Sýrie zapojily i teroristické skupiny. Taková jednání by podle něj nikdo v Sýrii nepřipustil. Asad to řekl v rozhovoru, ze kterého citovala syrská státní média.

O syrské krizi již dvakrát ve Vídni jednala skupina 17 států včetně světových velmocí a stanovila harmonogram, podle kterého by se do 1. ledna měli zástupci opozice sejít se syrskými představiteli k rozhovorům. Následovat má dohoda o přechodné vládě, která připraví volby.

Na dotaz, zda by byl ochotný připojit se k těmto rozhovorům, Asad nyní uvedl: „Chtějí, aby syrská vláda vyjednávala s teroristy, což je něco, co si nemyslím, že by někdo v jakékoli zemi přijal.“ „Jestliže budou chtít změnit svůj přístup, vzdát se zbraní, jsme připraveni. Jednat s nimi jako s politickým subjektem ale absolutně odmítáme,“ dodal na adresu povstaleckých hnutí, která od úterý dva dny jednala na schůzce syrské opozice v Rijádu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner