Damašek 24. prosince (ČTK) – Syrský prezident Bašár Asad zvažuje žádost o evakuaci dětí trpících rakovinou z obléhané oblasti u Damašku. Sdělil to Hamish de Bretton-Gordon, který působí jako poradce charitativní organizace, jež v oblasti východní Ghúta působí. V obležení je tam od roku 2013 na 400.000 lidí.

Jde o jednu z posledních enkláv poblíž syrské metropole, kterou mají v rukou odpůrci vlády v Damašku. Od podzimu se tam zhoršilo zásobování a mnoho lidí trpí hladem.

Podle zdravotnických zdrojů je třeba urychleně evakuovat kvůli zdravotním komplikacím nejméně 130 lidí. Červený kříž hodnotí situaci jako kritickou.

„Zjistili jsme, že Asad o tom (povolení k evakuaci) uvažuje. Zatelefonujeme mu v úterý, budeme mluvit přímo s ním. Vydá-li povolení, hodláme jet do východní Ghúty co nejrychleji, abychom ty děti odvezli,“ řekll de Bretton-Gordon.

Mezi sedmi dětmi, o něž jde, je čtyřletá Rama, která trpí zhoubným nádorem mízních uzlin. K tomu se u ní projevují příznaky podvýživy. Léčbu, kterou nezbytně potřebuje, dostala naposledy před osmi měsíci.

Zástupce svazu syrských záchranných organizací (UOSSM), který je na místě a s nímž je v kontaktu de Bretton-Gordon, řekl, že léčba pro Ramu je dostupná jinde v Sýrii nebo v zahraničí.

Evakuace se má týkat jen dětí s rakovinou, ale na místě je mnoho jiných nemocných. Symbolem utrpení ve východní Ghútě je nyní dvouměsíční Karím, která přišla při bombardování o oko a o matku. V kampani, která má upozornit na situaci ve východní Ghútě, se lidé nejen ze Sýrie fotografují se zakrytým jedním okem a rozesílají snímky na sociálních sítích.

Koordinátor humanitárních operací OSN Jan Egeland v listopadu informoval, že ve východní Ghútě zemřelo devět lidí, kteří potřebovali naléhavé ošetření a které nebylo možné evakuovat. Vyzval tehdy spojence Damašku, Rusko a Írán, aby přiměli Asada povolit evakuaci. OSN tvrdí, že podvýživou ve východní Ghútě trpí 12 procent tamních dětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner