Damašek 1. ledna (ČTK) – Tři ministry vyměnil ve své vládě syrský prezident Bašár Asad. Noví lidé povedou ministerstva obrany, průmyslu a informací, uvedla dnes s odvoláním na syrskou státní televizi agentura Reuters. Těžké boje mezi vládními vojsky a povstalci jsou dnes hlášeny z oblasti východně od Damašku.

Novým ministrem obrany bude dosavadní náčelník generálního štábu syrské armády, generál Alí Abdalláh Ajúb. Jeho předchůdce generál Fahd Faradž byl v čele rezortu od roku 2012. Ministrem průmyslu se nově stal Muhammad Mázin Alí Júsif a do čela rezortu informací zamířil Imád Abdalláh Sará, který byl ředitelem syrské státní televize a rádia.

Důvod změn v čele ministerstev syrská státní televize neuvedla. Přišly po roce, ve kterém se syrské armádě dařilo v boji proti protivládním povstalcům i radikálům z organizace Islámský stát (IS). Asad se nicméně dlouhodobě značně spoléhá na pomoc svých spojenců Ruska a Íránu. Loni v prosinci ruský prezident Vladimir Putin ovšem nařídil postupné stažení ruských sil ze Sýrie.

Dnes byly těžké boje ohlášeny z oblasti východního předměstí Damašku Harastá, kde jsou vládní vojáci v obklíčení rebelů. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) vládní letectvo podniklo na oblast přinejmenším desítku náletů. Na místo údajně míří posily vládních sil, aby obklíčení prolomily.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner