Ženevské mírové rozhovory o Sýrii by měly především dospět k dohodě o boji proti terorismu v této zemi. V rozhovoru s agenturou AFP to řekl syrský prezident Bašár Asad. Jakékoli politické řešení bez tohoto závazku podle něj nemá smysl. Jednání v Ženevě mohou přispět k vnitřnímu dialogu v Sýrii, ale nemohou jej nahradit, dodal Asad. Na otázku o svém případném odchodu z čela země, který požaduje Západ, odpověděl, že osobně „nevidí důvod, proč by neměl zůstat“, ale záleží prý také na přání syrského lidu. Své šance v budoucích volbách označil Asad za „významné“.

Mírové rozhovory o Sýrii začaly v Ženevě 29. ledna. Zmocněnec OSN Staffan de Mistura je ale minulou středu pozastavil. Ve čtvrtek se mezinárodní skupina na jednání v Mnichově dohodla, že do týdne by mělo být v Sýrii zahájeno příměří a umožněna rozsáhlá humanitární pomoc. Plán ale nezahrnuje takzvaný Islámský stát (IS) ani další teroristické skupiny.

Jakékoli řešení syrského konfliktu, ať už vzešlé ze ženevské konference nebo vnitropolitické, musí podle Asada schválit Syřané v referendu. On sám je prý připraven mít premiéra z opozičního tábora, ale musel by zastupovat většinu, „řekněme v parlamentu“, uvedl Asad v interview, které na svém webu zveřejnila syrská televize.

Některé skupiny účastnící se ženevských rozhovorů podle něj vznikly teprve nedávno. „Ve skutečnosti je založily tajné služby v Kataru, Saúdské Arábii, Francii, Spojených státech a dalších zemích. Takže když jednáme s těmito skupinami, ve skutečnosti jednáme s těmito zeměmi,“ řekl Asad. Jmenované státy podle něj podporují terorismus v zemi.

Situace v Sýrii není „lidovým povstáním proti režimu utlačujícímu lid ani revolucí volající po demokracii a svobodě“, jak tvrdí západní propaganda, uvedl Asad. Zvažoval prý různé možnosti, i to, že by se jeho režim mohl zhroutit, ale za současných okolností podle něj „není útěk alternativou“. „Musím být v čele těch, kteří brání zemi, a tak to bylo od prvního dne.“

Válka v Sýrii má podle Asada dvě fáze, z nichž první byla snahou o svržení vlády v Damašku s tím, že některé země zamýšlely rozdělit Sýrii na několik „ministátů“. „Teď, po třech letech, můžeme říct, že to se nepodařilo,“ řekl Asad. Druhou fází je podle něj boj proti terorismu. „To se nám částečně daří, ale ještě jsme nevyhráli“. Teroristé působící v Sýrii podle něj nemají žádnou politickou motivaci a v případě mnoha z nich jde o „profesionální ozbrojené lupiče“.

Na otázku, zda rozlišuje mezi opozicí a islamisty, odpověděl, že to, co Západ nazýval umírněnou syrskou opozicí, už neexistuje. Tyto síly se prý přidaly k radikálům ať už ze strachu, nebo kvůli penězům. „Potýkáme se s jedinou extremistickou skupinou složenou z několika frakcí,“ tvrdil Asad.

Zároveň připustil možnost odchodu všech cizích sil, včetně libanonského Hizballáhu, jenž bojuje po boku syrských jednotek. Takový krok by ale podle něj musel být součástí širší dohody o „odchodu všech cizích bojovníků“. Ozbrojení muži, včetně Syřanů, by museli odevzdat své zbraně syrskému státu, dodal Asad.

Občanská válka se prý dotkla i jeho rodiny, včetně jeho dětí, i když rodina své zvyky nezměnila a žije ve stejném domě. „Je tu ale s námi stále smutek,“ řekl Asad. Syrské děti podle něj dospějí kvůli válce rychleji.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner