Řidiči autobusů budou podle Asociace krajů stávkovat v pěti krajích, plošný protest ale očekává jen v Jihomoravském kraji, kde nevyjede zhruba 30 procent linek. V dalších čtyřech krajích půjde o lokální protesty. ČTK to dnes řekla mluvčí Asociace krajů Štěpánka Filipová. Ještě v pondělí kraje počítaly s plošnými stávkami v Ústeckém, Jihočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji.

Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám bude ve většině krajů zřejmě symbolická nebo žádná. Ke čtvrteční akci se ve větší míře chtějí připojit jen řidiči ve zmíněném Jihomoravském a také v Olomouckém kraji. Naopak v Jihočeském kraji se dnes podařilo hrozbu stávky zažehnat díky dohodě kraje s dopravci, kteří souhlasili s tím, že se budou na zvýšení mezd řidičů podílet.

Odradit nespokojené řidiče od protestů se dnes pokusil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Slíbil, že vládě navrhne uvolnit na navýšení platů řidičů autobusů 420 milionů korun z rozpočtové rezervy.

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka ale od premiérovy nabídky nelze očekávat zlom. „To se mohlo stát už dřív,“ řekl Pomajbík ČTK. Slíbených 420 milionů navíc podle předsedkyně Asociace krajů ČR Jany Vildumetzové (ANO) náklady krajů nepokryje. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) označil Sobotkův návrh za nefunkční a v krátkém čase neproveditelný.

Největší problémy přinese čtvrteční stávka zřejmě cestujícím v Jihomoravském kraji. Do stávky se tam zapojí řidiči šesti dopravců, jimiž jsou Bors Břeclav, Adosa, ČSAD Kyjov Bus, Vydos Bus, Tourbus a ČAD Blansko.

Spoje v Jihomoravském kraji ve čtvrtek nevyjedou na 67 autobusových linkách z 225 a na 71 linkách pojedou jen částečně. MHD v Brně a linky z Brna do okolních vesnic s označením do čísla 99 pojedou bez omezení. S výjimkou MHD v Blansku pojedou městské autobusy i v dalších okresních městech, vyplývá z údajů na webu koordinátora jihomoravské dopravy Kordis JMK.

V Olomouckém kraji se na komplikace musí připravit především cestující na Šumpersku a Jesenicku. K protestu se v těchto regionech chce přidat značná část řidičů. Naopak na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku by stávka provoz autobusových linek poznamenat příliš neměla.

Ke stávce se připojí také řidiči MHD v České Lípě. Vedení města se dnes se zástupci dopravní společnosti BusLine dohodlo, že zajistí linky, které přepravují nejvíce lidí.

Na jihu Čech řidiči ve čtvrtek stávkovat nebudou. Jihočeských kraj se dnes dohodl s dopravci, kteří souhlasili s tím, že se budou na zvýšení mezd podílet. Krajští zastupitelé už v březnu vyčlenili na zvýšení mezd řidičů 50 milionů korun.

Na Vysočině se čtvrteční stávka dotkne několika linek z Jihomoravského kraje, například na Žďársku. Linkových autobusů objednávaných Krajem Vysočina se stávka zřejmě nedotkne.

Podobně na tom budou i cestující v Pardubickém kraji, konkrétně na Orlickoústecku a Svitavsku. Stávka se tam bude týkat 38 spojů, které jezdí z Olomouckého kraje.

Žádné problémy ve čtvrtek neočekávají autobusoví dopravci v Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Podobná situace je podle zjištění ČTK i ve středních Čechách, kde se někteří řidiči ke stávce zřejmě připojí alespoň symbolicky.

Také v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek šoféři autobusů stávkovat nebudou. ČTK to řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS). Někteří z řidičů zřejmě podpoří stávku symbolicky, například si oblečou výstražné vesty.

Vláda stanovila od začátku letošního roku minimální mzdu na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Zavedla také příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Podle odborů ale řidiči v některých krajích dostali přidáno méně, než očekávali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner