Evropa by neměla o společném řešení migrace pouze mluvit, řekl po jednání s českým ministrem Lubomírem Zaorálkem jeho lucemburský protějšek Jean Asselborn. Evropské státy se podle něj musí více snažit, aby o společném postupu pouze nemluvily, ale začaly ho i provádět. Žádný plán B, který by měl zahrnovat uzavření hranic Řecka s Makedonií a Bulharskem, podle něj není.

„Děláme něco jiného, než říkáme, nesnažíme se mít opravdu společné evropské řešení,“ řekl Asselborn po první části jednání se Zaorálkem. „Musíme mít evropské řešení nejen tím, že o něm mluvíme, ale také tím, že ho budeme provádět,“ dodal.

Asselborn doplnil, že podle něj není žádný plán B, o němž Česko mluví jako o záložní variantě visegrádské skupiny pro případ, že by se nepodařilo regulovat proud uprchlíků v Řecku. „Evropa má pouze plán A, nevím, co je plán B,“ prohlásil. Pokud by měl přijít na řadu nějaký plán B, znamenalo by to podle něj, že Evropa prohrála. Zaorálek reagoval, že Česká republika se ke společnému evropskému řešení hlásí.

Lucemburský ministr také kritizoval nedávné uzavření řecko-makedonské hranice, kvůli kterému na hraničním přechodu Idomeni uvízlo 10.000 lidí. „Ty strašné obrázky z řecko-makedonských hranic nekorespondují s tím, jaká by Evropa měla být,“ prohlásil. Podle Zaorálka se situace uklidní až ve chvíli, kdy budou fungovat všechny prvky, na nichž se zatím Evropa shodla. To podle něj znamená především mír v Sýrii, naplnění dohody EU a Turecka a efektivní kontrolu vnějších hranic. „To, co se děje na řecko-makedonské hranici, se nevyřeší na řecko-makedonské hranici,“ podotkl.

Kromě migrace se šéfové diplomacií věnovali také spolupráci Beneluxu a visegrádské skupiny. Ještě předtím, než v červenci skončí české předsednictví Visegrádu, plánují oba regionální bloky společný pražský summit.

Ve druhé části jednání se Zaorálek s Asselbornem zaměří například na situaci kolem možného odchodu Velká Británie z EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner