Jednoho mrtvého a dva lehce zraněné si dnes vyžádal atentát v průmyslovém závodě u Lyonu na jihovýchodě Francie. Policie už zatkla jednoho ze dvou mužů podezřelých z útoku a také několik jejich údajných kompliců. Jedinou obětí, které byla useknuta hlava, byl zaměstnavatel jednoho z pachatelů, jenž již dříve byl v hledáčku bezpečnostních sil. Na místě se také našly islamistické symboly.

Zadrženým údajným útočníkem je Yassin Sahli, který zatím neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Pětatřicetiletý Sahli se živí jako řidič a žije na předměstí Lyonu. Rozhlasová stanice Europe 1 údajně hovořila s jeho manželkou, která řekla, že ráno šel normálně do práce, ale odpoledne se už nevrátil. Tvrdila, že doposud žili se svými třemi dětmi jako normální muslimové. Podle agentury AFP ji policie již zadržela kvůli výslechu.

Druhý z atentátníků, který auto řídil, je podle listu Le Figaro nejspíš mezi dvěma zraněnými. Podle zdrojů blízkých vyšetřovatelům je zabitým majitel místní firmy zaměstnávající jednoho z útočníků. Na místě se našlo torzo oběti, která nebyla zabita explozí. Oddělená hlava se našla před vstupem do budovy. Podle médií byla zavěšena na přilehlý plot asi deset metrů od těla.

Podle médií přijeli autem krátce před 10:00 SELČ k továrně na výrobu průmyslových plynů americké společnosti Air Products v obci Saint-Quentin-Fallavier dva pachatelé. Prorazili vstupní bránu a na dvoře objektu najížděli do kontejnerů s plynem s cílem vyvolat explozi, což se jim povedlo. Nejméně jeden útočník přitom podle očitých svědků mával islamistickou vlajkou.

K útoku se již vyjádřil prezident François Hollande, který se zúčastnil summitu EU v Bruselu. Kvůli incidentu odjel předčasně ze summitu v Bruselu a na odpoledne svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Premiér Manuel Valls krátce po útoku nařídil zvýšenou pohotovost ve všech podobných objektech v kraji. Místo navštívil ministr vnitra Bernard Cazeneuve, podle něhož byl nalezený mrtvý muž „zavražděn a odporně připraven o hlavu“.
Hollande také hovořil s tuniským prezidentem Kaídem Sibsím v souvislosti s dnešním masakrem turistů v této zemi, který si vyžádal skoro tři desítky mrtvých.

Atentát u Lyonu oživil obavy, které v zemi vyvolaly lednové útoky tří ozbrojených islamistů, kteří v Paříži zavraždili 17 lidí. Ve Francii platí od té doby zvýšená bezpečnostní opatření, na kterých se v ulicích podílí i armáda. Úřady vypracovaly seznam 1750 lidí, které podezřívají z napojení na islamisty. K dnešnímu útoku se ale nepřihlásila žádná organizace.
V poslední době policie zatkla několik osob pro podezření, že plánovaly atentáty. Například v dubnu zadržela alžírského studenta, který se prý jménem islámu chystal střílet na Židy na jednom předměstí Paříže.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner