Sebevražedný atentátník dnes zaútočil na kontrolní stanoviště radikální organizace Ahrár aš-Šám v syrském městě Halab a usmrtil nejméně sedm bojovníků povstalecké skupiny. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna.

Ahrár aš-Šám je jednou z nejsilnějších povstaleckých skupin. Vznikla v roce 2011 a placena je údajně ze zemí okolo Perského zálivu a z Turecka. Přítomna je na severu země a v Damašku.

Mezi mrtvými jsou údajně i čtyři velitelé radikální organizace. Ta zatím útok na své bojovníky nekomentovala. Kdo za atentátem stojí, nebylo jasné.

V Sýrii zuří občanská válka již od jara 2011. Chaosu v zemi využily k šíření své ideologie islamistické skupiny, včetně organizace Islámský stát (IS) či fronty An-Nusra. Do bojů se v září 2014 ze vzduchu zapojila mezinárodní koalice pod vedením Spojených států. Od loňského září v Sýrii letecké údery podniká také Rusko.

Rusové využívají pro letecké údery základnu u syrského přístavního města Latákíja. Mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes popřel informace médií, že Moskva má v plánu zřídit si v Sýrii i další leteckou základnu, tentokrát u Kamišlí na severovýchodě Sýrie u hranic s Tureckem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner