Dražba grafik španělského umělce Joana Miróa, které dal do prodeje jeho vnuk s cílem přispět na pomoc uprchlíkům, vynesla ve čtvrtek v Londýně 47.600 liber (1,7 milionu korun). Informovala o tom aukční síň Christie’s. Částka, která předčila původní odhady, půjde na účet Červeného kříže.

V rámci aukce tisků a grafik se prodávalo 28 Miróových děl, které se rozhodl prodat jeho vnuk Joan Miró Punyet. Podle něj by dědeček souhlasil, protože soucit s lidmi, kteří musejí kvůli válečnému konfliktu opustit svůj domov, často projevoval i za svého života. Hluboce se ho dotýkaly například osudy lidí, kteří prchali v letech 1936–1939 ze Španělska před Frankovým režimem.

„Vždycky chtěl pomáhat chudým lidem, uprchlíkům a exulantům. Pokud by ještě byl naživu, určitě by si myslel, že to, co se dnes děje v Sýrii, se klidně může zítra odehrát ve Španělsku,“ vysvětlil svou motivaci Miró Punyet.

Joan Miró (1893–1983) patří k největším výtvarným umělcům 20. století. Ve svém díle vycházel ze surrealismu a je považován za předchůdce abstraktního expresionismu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner