Aukční síň Christie’s bude dnes v Londýně dražit stovku šatů, šperků a dalších osobních věcí Margaret Thatcherové. Souběžně s tím bude na internetu nabízet zhruba 200 dalších předmětů z majetku bývalé britské premiérky. Odborníci Christie’s odhadují, že vše se prodá přibližně za 500.000 liber (18,6 milionu korun).

Ceny nabízených předmětů jsou často mnohem nižší, než je tomu u uměleckých děl, která Christie’s zpravidla prodává. „Je pro nás spíše nezvyklé, že tak velký počet předmětů je dostupný velkému počtu osob,“ připustil šéf aukční síně pro Británii Orlando Rock. Aukci vysvětlil výjimečností Thatcherové.

https://youtu.be/ZKEf3BIE6dc

Nabízené předměty podle organizátorů umožňují soukromý pohled na dráhu celosvětově známé političky. Především prý svědčí o tajné vášni „železné lady“ pro módu, z níž udělala nástroj moci. „Maggie“ byla dcerou švadleny a se sestrou si v dětství šila oblečení. Když se stala premiérkou, podtrhávala oblečením svou politickou sílu.

„Pokaždé, když mělo dojít k fotografování, byla skvěle oblečena, bezchybně učesána, s hezkou kabelkou. I vzhledem tak vyjadřovala, že je někým mocným,“ tvrdí kustodka Christie’s Meredith Etheringtonová-Smithová. Thatcherová podle ní také barvou svých oděvů dávala rafinovaně najevo své politické preference doma i při cestách do zahraničí.

Thatcherová byla v čele britské vlády v letech 1979 až 1990. Zemřela v dubnu 2013 ve věku 87 let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner