Australská policie včera po neúspěšném vyjednávání zastřelila muže, který držel v obytném domě ve městě Brighton na předměstí Melbourne jednu ženu jako rukojmí a předtím pravděpodobně zastřelil muže. Zatímco policie prověřovala, zda incident souvisel s terorismem, přihlásil se k němu takzvaný Islámský stát. Policie podle agentury Reuters potvrdila, že o tom ví a ve vyšetřování pokračuje.

Podle svědků se v obytném domě v Brightonu na jihovýchodě Austrálie ozval kolem 16:00 místního času (8:00 SELČ) výbuch, kvůli kterému dorazila na místo těžce ozbrojená policie a záchranáři. Po příjezdu policisté ve vstupní hale našli zastřeleného muže.

Muže, který držel ženu jako rukojmí, policisté po neúspěšném vyjednávání zastřelili kolem 18:00 místního času (10:00 SELČ). Podle svědků se v tu dobu ozvaly asi dvě desítky výstřelů. Během zásahu utrpěli lehká zranění tři policisté, dva z nich byli převezeni do nemocnice.

K incidentu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Údajný útok podle ní provedl její bojovník kvůli členství Austrálie v boji proti IS.

„Útok v australském Melbourne provedl voják Islámského státu v reakci na výzvu cílit na subjekty států koalice,“ uvedla agentura Amak, kterou islamisté z IS ke komunikaci se světem používají.

Okolnosti činu ale dál zůstávají nejasné. Podle listu Herald Sun stanici Channel 7 v Melbourne zavolal muž, který řekl „Toto je za IS“ a „Toto je za Al-Káidu“. V pozadí byla údajně slyšet křičící žena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner