Žádný dobrý skutek nezůstane nepotrestán, může si říkat australský premiér Malcolm Turnbull poté, co v Melbourne obdaroval žebráka pěti australskými dolary (zhruba 90 Kč). Drobné milosrdné gesto, kdy si Turnbull s chuďasem potřásl rukou a poté vsunul bankovku do jeho kelímku, mělo velkou odezvu na sociálních sítích, kde se podle zpravodajské stanice BBC lidé pustili do kritiky premiéra, a to často z naprosto opačných hledisek.

Jedni vidí v Turnbullovi skrblíka: je to přece bohatý člověk, bývalý investiční bankéř, a tak se almužnou zrovna nepředvedl. Australská verze populárního listu Daily Mail ho překřtila na „lakomého Mala“. Jiní naopak ministerského předsedu kritizují za to, že peníze vůbec rozdává. Melbournský starosta Robert Doyl se nechal slyšet, že obdarovávání žebráků jen posiluje drogové návyky a prohlubuje zabřednutí do chudoby. Lépe by prý Turnbull udělal, kdyby dal peníze charitě.

Přibývá také lidí podezírajících politika, že sehrál cynické divadlo, aby se před kamerami pochlubil, jak je velkorysý. Fotografii s premiérovou almužnou provázejí ironické otázky, zda jde o slibovaný hospodářský růst a nové pracovní příležitosti?

Našli se ovšem i premiérovi obhájci. „Vy vidíte člověka, který může dát víc. Já vidím člověka, který dal,“ napsal jeden z uživatelů na twitteru.

„Bylo mi toho chlapíka líto. Byla to lidská reakce a omlouvám se, pokud jsem tím někoho zklamal,“ vyjádřil se k polemice v rozhlasovém rozhovoru sám Turnbull, který si v červencových předčasných volbách těsně udržel pozici.

Turnbull podle BBC není prvním politikem kritizovaným za něco, co by u jiného bylo považováno za běžnou věc. Bývalý vůdce britských labouristů Ed Miliband byl předloni zachycen, jak dává bezdomovkyni dvě libry, a také byl natočen v situaci, kdy nešikovně hledal bankomat, aby mohl dát deset liber bezdomovci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner