V Praze dnes ráno zemřel známý výtvarník Adolf Born. Bylo mu 85 let. ČTK to řekla umělcova dcera Erika Bornová. Born byl například spolutvůrcem legendárního Macha a Šebestové, ilustrátorem více než 250 knih a autorem nezaměnitelných grafických listů.

Ve světě filmu je Born známý také seriálem Žofka a spol. či animovaným filmem Robinson Crusoe, námořník z Yorku. V kresbě, leptu a litografii vypracoval nezaměnitelný výtvarný projev vycházející z humorného a groteskního pojetí světa. Born byl také autor divadelních scén a kostýmů.

Do konce života byl aktivní. „Já stále nestíhám. Vždy říkám: Mladí lidé ať se flákají. Od padesátky se nezastaví až do konce. Mám na mysli teď profese typu: malíř, hudebník, fotograf, literát… Lidé po nich pořád něco chtějí až do jejich smrti. Mně teď vyšly Ezopovy bajky. A právě dělám obrázky pro staré české pohádky, které přepsal pan Jiří Žáček,“ řekl například před rokem v jednom z rozhovorů.

K ilustracím, které Borna proslavily, ho před desítkami let přivedl právě zmíněný námořník Robinson Crusoe. „Když jsem dostal tuhle knížku ve svých 12 letech, tak jsem věděl, že bych k nim chtěl dělat obrázky. A to se mi splnilo, ilustroval jsem je a ještě jsem pak dělal se Stanislavem Látalem celovečerní loutkový film. Byl to splněný klukovský sen, je to bezvadný, že se to někdy podaří,“ řekl Born ČTK před rokem, když slavil 85. narozeniny.

V životě, kromě rodinných tragédií, je samá zábava

Jeho krédo znělo: V životě, kromě rodinných tragédií, je samá zábava. Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích, kde se mluvilo česky i německy. V letech 1949-1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1950 – 1955 na Vysoké škole umělecko průmyslové a na Akademii výtvarných umění v Praze.

Od roku 1964 se věnoval soustavně volné grafice, jeho doménou byla suchá jehla, lept a především litografie. Ilustroval 220 knižních titulů, realizoval 70 animovaných filmů (od r. 1972 byl spolurežisérem v týmu Macourek – Born – Doubrava). Knižně vydal 5 svazků karikatur a grafik.

Uspořádal přes 70 samostaných výstav a zúčastnil se velkého počtu kolektivních výstav doma i v zahraničí. Od roku 1960 byla jeho díla vystavována po celém světě. Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Julese Verna (Trosečník z Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a jiné. Celkem má na svém kontě více než 250 ilustrovaných knih.

Byl ale také autorem kostýmů a dekorací k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle. Za svou tvorbu získal mnoho cen doma i v zahraničí. V 60. a 70. let byl známý zejména jako karikaturista, teprve později se soustředil na ilustraci.

Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen, například roku 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku. Později dostal francouzský Řád mění a literatury. V roce 2013 získal na festivalu Anifilm cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner