Moskva 6. května – Stovky lidí v Moskvě dnes demonstrovaly proti represi a svévoli režimu. Na trasu povoleného pochodu se vydala podle ministerstva vnitra tisícovka lidí, podle nezávislých pozorovatelů bezmála tři tisíce osob. Policie sedm demonstrantů zadržela údajně kvůli rušení veřejného pořádku, čtyři z nich zakrátko propustila. K žádným incidentům během pochodu, uspořádaného opozicí v upomínku násilného potlačení masových protestů v Moskvě před pěti lety, nedošlo, napsala agentura Interfax.

Při násilném potlačení protestů 6. května 2012, den před nástupem prezidenta Vladimira Putina na třetí prezidentské období, bylo na Blatném náměstí v Moskvě zatčeno kolem 400 demonstrantů. Někteří z nich byli odsouzeni k dlouhodobým trestům. Proces s nimi odsoudily organizace na obranu lidských práv jako justiční „simulaci“.

„Na den přesně, před pěti lety, vyprovokovala policie výtržnosti na Blatném náměstí a několik desítek lidí bylo zadrženo ze smyšlených důvodů. Někteří jsou ještě dnes stále souzeni,“ řekl dnes agentuře AFP 37letý demonstrant Alexej.

„Je nám 18 let a za celý život jsme neviděli nic jiného, než prezidentství Vladimira Putina. Už jsme tou situací unaveni,“ dodala demonstrantka Darja.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner