Před sněmovní komisí k únikům informací z vyšetřovací spisů by dnes měli vypovídat předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš a někdejší novinář jeho bývalého deníku Marek Přibil. Komise pozvala na slyšení také zástupce České advokátní komory.

O úniku živého policejného spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou Babiše a Přibila, která se objevila na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od Přibila takový dokument údajně dostal. Právě aféra kolem Babiše a Přibila ale vznik komise podnítila.

Komise se bude podle předsedy Martina Plíška (TOP 09) zajímat o to, zda údaje z živého spisu skutečně měli a případně odkud je získali a jak s nimi nakládali. Naopak člen komise za ANO Radek Vondráček netuší, čím by se měli členové ve vztahu k Babišovi zabývat. Babiš i Přibil uvedli, že žádné spisy neměli, řekl.

První slyšení komise uskutečnila minulý týden. Poslanci diskutovali s náměstky policejního prezidenta Jaroslavem Vildem a nejvyššího státního zástupce Igorem Střížem o únicích informací ze spisů obecně. Z vyjádření obou náměstků vyplynulo, že slabinu vidí spíš v lidském faktoru než v systému.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner