Praha 21. září (ČTK) – Televize Nova vpředvečer říjnových sněmovních voleb uspořádá debatu lídrů nejsilnějších stran podle preferencí Andreje Babiše (ANO) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD). ČTK to oznámila její mluvčí Alžběta Cimová. Pořad se bude pravděpodobně překrývat s debatou lídrů deseti politických stran, kterou plánuje Česká televize (ČT). Zaorálek ČTK sdělil, že považuje za nestandardní nasazení debat ČT a Novy na stejný čas. Protože Babiš dá přednost pořadu Novy, půjde do něj také. Chce totiž oponovat Babišovu názoru ohledně usnadnění přílivu levné pracovní síly ze zahraničí do České republiky, uvedl.

Česká televize ve svém předvolebním vysílání naplánovala 14 debat, které se vysílají v pondělí, středu a pátek ve 20:00. Představitele stran zve na základě výzkumu volebního potenciálu agentur Median a Kantar TNS CZ. Seriál završí ve čtvrtek 19. října tzv. superdebata předsedů či celostátních lídrů. Mluvčí Novy Alžběta Cimová dnes ČTK sdělila, že večer před prvním dnem voleb televize nasadí v přímém přenosu duel Babiše se Zaorálkem od 19:55. „Duel nahradí 19. října vysílání seriálu Ordinace v růžové zahradě 2,“ uvedla.

Zaorálek dnes ČTK prostřednictvím mluvčího ČSSD Mikuláše Klanga sdělil, že k účasti v debatě Novy ho přesvědčil Babišův záměr usnadnit příliv levné pracovní síly ze zahraničí. „Já říkám, že je to úplně špatně. Toto téma mně připadá úplně zásadní, proto jsem připraven o něm debatovat s Andrejem Babišem bezprostředně před volbami i na TV Nova, i když mi nasazení předvolebních debat ČT a Novy připadá nestandardní,“ uvedl.

Babiš minulý týden na facebooku Zaorálka k účasti v debatě Novy vyzval. „Slušné, čestné. Jeden na jednoho. Přijímám. Přijďte, mě už v dubnu pozvala TV Nova na 19. října a zve i Vás,“ napsal na sociální síti.

ČSSD v kampani vsadila na téma nízkých mezd v Česku. Dát přednost zahraniční pracovní síle před zvyšováním platů by podle Zaorálka znamenalo konzervování „mizerných mezd“. Proto zřejmě vystoupí v pořadu soukromé, nikoli veřejnoprávní televize. „Říkám si, že teď není čas na pocity. Toto jsou věci, o kterých musíme mluvit, protože se týkají naší budoucnosti, proto jsem na tuto debatu připraven,“ uvedl.

Lídr hnutí ANO vysvětlil, že dá přednost Nově, protože mu nabídku dala dříve. Už v minulosti ale odmítl přijít do dalších debat České televize. Vyjádření ČT a plánovaný začátek její předvolební debaty ČTK zjišťuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner