Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) gratuloval maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi k vítězství jeho strany Fidesz v nedělních parlamentních volbách. Chce s ním dál spolupracovat na evropské úrovni i v rámci visegradské skupiny, kterou tvoří vedle Česka a Maďarska také Slovensko a Polsko. Fidesz získal ve volbách ústavní většinu v parlamentu.

Babiš označil Orbánovo vítězství za přesvědčivé. „Těším se na další spolupráci s budoucí novou vládou ve visegradské skupině, v rámci EU i na bilaterální úrovni,“ napsal na twitteru. Na sociální síti ke gratulaci v češtině připojil i maďarské blahopřání.

Vítězství Orbána se očekávalo, otázkou bylo, zda dosáhne v parlamentu na dvoutřetinovou ústavní většinu. Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Fidesz 133 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí ústavní většiny. Na druhém místě skončilo ve volbách radikálně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), třetí je koalice vedená socialisty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner