Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes v Ostravě vysvětloval, proč chce převést agendu církví z ministerstva kultury pod ministerstvo financí. Na výdaje spojené s církvemi podle něj směřuje skoro 29 procent z financí ministerstva kultury, kam církve spadají. Hnutí ANO chce pro kulturu vyšší rozpočet a církve by se do toho neměly počítat, tvrdí Babiš. Podle něj by bylo logické, aby církevní agendu spravovalo ministerstvo financí.

S nápadem přesunout církevní agendu pod jiné ministerstvo přišel Babiš v minulých dnech.

„To by mělo být mimo, protože to jsou ty restituce, ty náhrady. Církev samozřejmě ještě stále dostává na podporu své činnosti, ministerstvo školství jim dává peníze na církevní školy, takže církev dostává dost peněz,“ uvedl Babiš.

Považuje za logické, aby vše administrovalo ministerstvo financí. Zástupci katolické církve označili už dřív návrh za nekoncepční, uvedli ale také, že za prioritu považují dodržování platných zákonů spíše než to, kdo bude mít příspěvek pro církve v gesci. Vedení ministerstva kultury už dříve uvedlo, že nemá potřebu Babišovy plány komentovat.

Naopak cestovní ruch by měl doplnit stávající agendu ministerstva kultury, potvrdil dnes svou ideu Babiš ČTK.

„Chceme investovat do kulturních památek. Potřebujeme dostat turisty mimo Prahu, mimo Telč, mimo Český Krumlov,“ prohlásil šéf ANO. Idea převést pod resort kultury cestovní ruch už se v minulosti už objevila, naopak přesun církevní agendy je novinkou.

Babiš se jako předseda hnutí, jež vyhrálo nedávné sněmovní volby, v současnosti snaží sestavit vládu. Minulý týden připustil možnost zdanění peněžité části církevních restitucí, což podporují KSČM a SPD.

Náhrady za majetek, který v rámci restitucí nelze vydat, činí asi 60 miliard korun rozložených do 30 let. I po přijetí zákona o majetkovém vyrovnání stát ještě několik let bude vyplácet církvím příspěvek na činnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner