Praha 24. srpna (ČTK) – Šéf ANO Andrej Babiš by se podle předsedy ODS Petra Fialy měl kvůli kauze Čapí hnízdo vzdát mandátu, pokud stojí za svým dubnovým vyjádřením, že imunita poslanců by se měla vztahovat jen na jejich výroky ve Sněmovně. Fiala to dnes uvedl na tiskové konferenci své strany. Dolní komora se žádostí o vydání Babiše a také předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání má zabývat na schůzi, která začne 6. září.

Babiš v dubnu na svém facebookovém profilu mimo jiné uvedl, že „imunita poslanců je zcela zbytečná a přežitá“. Podle Fialy ale šéf ANO svá slova zřejmě nemyslel vážně. Babiš označil žádost o své vydání za „poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat“. Podobně jako ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) označil žádost za snahu ovlivnit sněmovní volby. Fiala toto vyjádření z úst šéfa justice označil za nepřijatelné.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

Kauza by podle Fialy neměla patřit mezi hlavní témata kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny a Babiš by neměl být pasován do role mučedníka. „Odmítáme především to, aby se kampaň točila kolem kauzy Čapího hnízda nebo jakékoli jiné kauzy,“ řekl Fiala. Obvinil ANO i ČSSD, že na rozdíl od ODS nemají žádný jasný program, který by se týkal například daňové reformy nebo zahraničního směřování České republiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner