Prezident Miloš Zeman dnes navštíví farmu Čapí hnízdo na Benešovsku, kvůli jejímuž financování čelí kritice vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Zeman si spolu s Babišem a dětmi z klokánků prohlédnou farmu a zvířata na ní chovaná.

Získání evropských peněz na projekt kongresového centra a farmy někteří opoziční politici označují za dotační podvod. Dotaci na Čapí hnízdo již prověřuje Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Prezident kauzu považuje za mediální záležitost a kampaň. S Babišem hovořil o kauze při březnové návštěvě Hradu.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert nedostala.

Po několika letech se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu, tudíž je jasné, že byla vyčleněna z Agrofertu kvůli dotačním podmínkám. Poslancům na mimořádné schůzi Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili v době získání dotací členové jeho rodiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner