Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes při sněmovních interpelacích uvedl, že odvolání Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nenavrhoval. Řeší, jak řekl, hospodaření inspekce, o němž má pochyby. Bezpečnostní rada se k věci sejde podle Babiše příští čtvrtek ráno.

„Žádné odvolání jsem nenavrhoval,“ prohlásil Babiš, když odpovídal na dotaz předsedy Pirátů Ivana Bartoše. O Murínovi řekl, že jde o jeho podřízeného a GIBS zřejmě nehospodaří dobře. Prověrka podle Babiše ukázala na možné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, proto požádal ministryni financí Alenu Schillerovou, aby do inspekce poslala kontrolu.

Murín podle premiéra podvedl vládu, když údajně část peněz schválených na nové příslušníky loni použil na odměny. S odvoláním na dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství Babiš zopakoval, že má pochyby o Murínově morální a profesní integritě. Poukazoval na to, že byl podle médií vyslýchán v kauze Beretta, která se týká úniků informací z vyšetřování.

Babiš opět popřel spekulace, že má záležitost cokoli společného s případem Čapí hnízdo, v němž je spolu s prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem stíhán pro podezření z dotačního podvodu.

Bartoš uvedl, že Babišovy kroky ohledně Murína nelze nazvat jinak, než že jde o „další účelový pokus výměny vedoucích pracovníků ve státních institucích doprovázený politickým i mediálním tlakem, a to za velmi vágních až neurčitých odůvodnění“. Bartoš zaspekuloval, zda tyto „personální čistky nejsou pouhým účelovým posilováním pozice“ hnutí ANO.

Předseda Pirátů po Babišovi mimo jiné chtěl, aby objasnil důvody Murínova plánovaného odchodu a aby rozptýlil domněnky, že odvolání souvisí s Faltýnkovými výroky na adresu vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila, že ho „dostane ‚do tepláků'“. Bartoš chtěl také vědět, zda po případném Murínově odchodu Babiš hodlá navrhovat do čela GIBS nynějšího náměstka Milana Špačka, který je podle předsedy Pirátů hnutí ANO nakloněn.

Inspekce uvedla, že Babiš Murína dvakrát vyzval v únoru, aby se vzdal funkce. Murín rezignovat nehodlá. Babiš chce záležitost také vysvětlovat poslancům z bezpečnostního výboru. Dnes uvedl, že schůze by měla být podle jeho názoru uzavřená.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner