Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) navštíví zhruba za dva týdny společnost ArcelorMittal Ostrava. Nyní se mluví o možném prodeji ostravských hutí. Nadnárodní ocelářská skupina ArcelorMittal chce prodejem ostravského podniku získat souhlas Evropské komise s koupí hutí Ilva v italském městě Taranto.

Babiš při dnešních sněmovních interpelacích řekl, že se do hutí chystá v úterý 24. dubna. Už v úterý příštího týdne si pozval generálního ředitele ArcelorMittal Ostrava Ášoka Patila a další členy vedení firmy ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO). Jednání se zúčastní také odbory. Babiš navštíví i těžební společnost OKD.

Ministerský předseda uvedl, že zpočátku se zdálo, že stát zprivatizoval hutě skvěle, nyní už to vypadá hůř. Babiš má pocit, že skupina investovala spíše v Polsku. Lakšmí Mittal si podle premiéra vzal z ostravských hutí 40 miliard korun na dividendách a „dva nejmenovaní oligarchové vydělali na privatizaci šest miliard“, přičemž stát prodal 67procentní podíl za 260 milionů korun.

Společnost ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi téměř 7000 zaměstnanců. Ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun, o 1,017 miliardy vyšší než o rok dříve. Tržby firmě klesly meziročně o 1,807 miliardy na 28,786 miliardy korun. Podnik patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal, která se na na celosvětové produkci oceli podílí zhruba šesti procenty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner