Vypadá to, že ministr Babiš bude muset postupovat podobně jako s Čapím hnízdem s celým svým koncernem Agrofert.

Ministři by neměli podnikat a vlastnit média, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Proto je rozhodnut přehlasovat ve Sněmovně veto zákona o střetu zájmů, o němž dnes rozhodl prezident Miloš Zeman. Zákon by postihl mimo jiné podnikání vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).

„Veřejný zájem je nutno chránit. Ministři by neměli podnikat, ucházet se o veřejné zakázky a vlastnit média. Veto prezidenta proto přehlasujeme,“ napsal Sobotka na twitteru. Je to prý důležité z hlediska dodržení spravedlivých podmínek a z pohledu ochrany veřejného zájmu.

„Ministr z pohledu svého ministerstva, ale i z toho, že je členem vlády, se velmi často podílí na rozhodnutích, která ovlivňují podnikatelské prostředí. Velmi často má přístup k informacím, které nikdo jiný nemá,“ vysvětlil.

V září Sněmovna zákon přijala hlasy 135 ze 183 přítomných poslanců, v listopadu potvrdila předlohu se senátními úpravami hlasy 125 ze 174 poslanců. Pro přehlasování veta je třeba 101 hlasů.

Zeman dnes ve zdůvodnění veta uvedl, že předpis je v rozporu s českým ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami, zasahuje do svobody jednotlivce a jeho základních práv.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner