Praha 13. prosince (ČTK) – Nová jednobarevná vláda zahájila dnes odpoledne své první jednání ve Strakově akademii. Předtím premiér Andrej Babiš (ANO) převzal Úřad vlády z rukou svého předchůdce Bohuslava Sobotky (ČSSD). Setkal se také s dosavadním vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a s bývalým ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD). Ani jeden z těchto dvou vládních postů nehodlá Babiš obsadit.

Sobotka se dnes se Strakovou akademií loučí, bude řadovým poslancem sociální demokracie. Úřad Babišovi předal za přítomnosti novinářů před bustou zakladatele československého státu Tomáše Garrigua Masaryka a před stěnou s portréty premiérů. Mezi nimi nově přibyla i Babišova fotografie. Před novináři si politici pouze potřásli rukou a pozdravili se.

„Bylo mi opravdu velkou ctí sloužit čtyři roky naší zemi jako premiér. Děkuji občanům za příležitost posunout Česko k lepšímu. Nové vládě předávám stabilní, prosperující a bezpečnou zemi, pevně zakotvenou v rámci demokratického Západu,“ komentoval okamžik Sobotka na twitteru.

Vláda, kterou po poledni jmenoval na Hradě prezident Miloš Zeman, dnes rozhodne o šéfovi úřadu, o nové mluvčí a probere také harmonogram příštích jednání. Znovu se kabinet sejde v pondělí, kdy má odhlasovat návrh programového prohlášení, se kterým Babiš hodlá oslovit před hlasováním o důvěře ostatní strany. Kabinet o důvěru požádá 10. ledna, podle dosavadních vyjádření stran ji patrně nezíská.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner