Ministerstvo financí podporuje u dnešního třetího čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok přesuny v rámci kapitol za 2,7 miliardy korun. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jde například o 250 milionů korun na podporu sportu, 200 milionů na podporu vysokých škol nebo 600 milionů na schválený jednorázový příspěvek důchodcům.

Babiš informoval o tom, že aktuálně je schodek letošního státního rozpočtu 58 miliard korun a za celý rok by měl být kolem 70 miliard korun. Schválený návrh přitom počítá se schodkem 100 miliard korun.

Poslanci ve druhém čtení navrhli ve státním rozpočtu na příští rok přesuny v celkovém objemu kolem 44 miliard korun. Peníze chtějí přidat hlavně na armádu, ochranu hranic, ale i na školství nebo sociální záležitosti. Vládní koalice se v pondělí dohodla, že podpoří všechny návrhy, které už získaly souhlas sněmovního rozpočtového výboru.

Rozpočtový výbor podpořil vedle financí pro vysoké školy a sport i investice do sociální péče za 300 milionů korun nebo 200 milionů pro obce jako příspěvek na sociální péči. Dále ministerstvo souhlasí s přesunem 600 milionů korun na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 1200 korun.

K návrhům na zvýšení rozpočtu ministerstva obrany Babiš uvedl, že nereflektují realitu. Příští rok se totiž rozpočet ministerstva obrany podle ministra financí zvyšuje o čtyři miliardy korun. „A ministerstvo má nespotřebované rezervy a výdaje, a pokud prosinec dopadne, jak očekáváme, tak bude mít obrana navíc de facto o 8,2 miliardy navíc,“ řekl ministr.

Babiš odmítl kritiku kvůli tomu, že rozpočet počítá s dosud neschválenými zákony, jako je elektronická evidence tržeb nebo navýšení daně z hazardních her. „Do návrhů patří i zákony, které prošly prvním čtením,“ upozornil ministr.

Základní ukazatele návrhu rozpočtu už Sněmovna schválila v říjnu. S plánovaným schodkem 70 miliard korun při výdajích 1,251 bilionu a příjmech 1,181 bilionu korun už poslanci hýbat nemůžou. Možné jsou jen přesuny uvnitř rozpočtu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner