Okresní soud Praha-západ dnes začne projednávat žalobu moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ve sporu na ochranu osobnosti Novák požaduje omluvu a 200.000 korun za Babišovy televizní výroky v debatě o přípravě průmyslové zóny v Karviné.

Ministr zkritizoval Nováka loni v září v diskusním pořadu Partie na TV Prima. Označil ho za nedůvěryhodnou osobu a přirovnal ho k bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi, který je nepravomocně odsouzený za korupci. „Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru,“ řekl.

Novák uvedl, že Babišova vyjádření překročila únosnou mez. Podle něj šéf hnutí ANO zřejmě dospěl do stádia, kdy si myslí, že si může dovolit úplně vše. Od soudního sporu si hejtman slibuje „potvrzení, že Andrej Babiš při snaze získat laciné politické body a poškodit jeho jméno i pověst ČSSD bezostyšně lhal“. Vysouzené odškodnění prý Novák věnuje na podporu Moravskoslezského kraje.

Ohledně průmyslové zóny Nad Barborou se Babišovi nelíbilo, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zástupci kraje kritiku odmítli s tím, že na Karvinsku není podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst s vysokou nezaměstnaností.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner