O případné vládní spolupráci dnes bude jednat premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). To dosud podporu Babišova kabinetu odmítalo, před týdnem celostátní výbor STAN schválil jednání s ANO o podmínkách spolupráce. Babiš ve středu uvedl, že zatím je jedinou variantou kabinetu vláda ANO s ČSSD za podpory KSČM, ale jednání se STAN to může změnit.

Kabinet ANO s ČSSD s podporou komunistů označil Babiš po středečním jednání se sociálními demokraty za jedinou podobu vlády, která je nyní na stole. České televizi premiér řekl, že po dnešku se situace může změnit, pokud by STAN vládu chtělo podpořit. I v případě přímé účasti ČSSD a STAN ve vládě s ANO by kabinet neměl většinu ve Sněmovně. Zmíněné tři strany mají dohromady jen 99 z celkových 200 poslanců.

Starostové, kteří mají šest poslanců, ještě neoznámili, na jakou podobu vládní spolupráce s ANO by byli ochotni přistoupit. Předseda STAN Petr Gazdík dříve uvedl, že mezi podmínky podpory vlády patří prozápadní směřování republiky, programová shoda či neúčast trestně stíhané osoby ve vládě, čímž hnutí poukazuje na obvinění Babiše v kauze Čapí hnízdo. Podle toho, kolik podmínek bude splněno, by se odvíjela forma případné podpory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner