Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a jeho finský protějšek Juha Sipilä dnes projednají společné zájmy obou zemí v Evropské unii. Babiš chce s finským premiérem mluvit například o rozpočtu EU nebo o reformě unijního azylového systému. V programu českého premiéra je také česko-finské podnikatelské fórum nebo návštěvy ve finských školách. Během premiérovy návštěvy bude také podepsáno memorandum o připojení Česka k činnosti centra pro boj s hybridními hrozbami.

Babiš, kterého na návštěvě ve Finsku doprovází manželka Monika, před cestou mluvil o tom, že se chce inspirovat finským vzdělávacím systémem. Zmínil, že na rozdíl od Česka je učitelství ve Finsku prestižním povoláním. Finské školství by se podle premiéra v demisi mohlo stát vzorem pro reformu českého vzdělávacího systému.

Premiéra čeká také setkání se šéfem finské diplomacie. Hlavním tématem politických schůzek má být spolupráce s Finskem v EU a hledání společných zájmů obou zemí. Babiše zajímá zejména téma migrace nebo rozpočet EU.

Český velvyslanec ve Finsku podepíše memorandum, jímž se Česká republika připojí k činnosti evropského centra pro boj s hybridními hrozbami, které funguje v Helsinkách od dubna 2017 pod patronátem NATO a EU. Čeští experti díky tomu získají přístup k postupům, kterými je možné čelit dezinformačním kampaním.

Naposledy navštívil Finskou republiku ve funkci předsedy vlády Petr Nečas v roce 2013. Naopak posledním finským premiérem, který zavítal na návštěvu do České republiky, byl v roce 2008 Matti Vanhanen.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner