Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru v Davosu setká s premiéry Lucemburska Xavierem Bettelem, Portugalska Antóniem Costou, Estonska Jürim Ratasem a Izraele Benjaminem Netanjahuem. Chystá se také vystoupit v panelové diskusi, která ponese téma Vytváření společné vize pro Evropskou unii. Bude jednat i s předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem a zúčastní se oběda s dalšími evropskými politiky včetně šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Dnes o tom informoval Úřad vlády.

Schůzka s lucemburským, portugalským a estonským předsedou vlády by se měla podle českého Úřadu vlády týkat především evropské problematiky. S Ratasem se Babiš zaměří také na otázku digitalizace a eGovernmentu, která patří mezi programové priority české vlády. Tématem setkání s Lajčákem bude české předsednictví v Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC). Podvečerní schůzka s Netanjahuem by se měla týkat spolupráce ve vědě, inovacích, kybernetické bezpečnosti či ekonomice.

Babiš závěrem minulého týdne označil fórum ve švýcarském Davosu za jedno z nejvýznamnějších setkání státníků na světě, při kterém si premiéři domlouvají schůzky. „Je to nejlepší příležitost poznat nové lidi a potenciální spojence pro Českou republiku,“ uvedl na svém facebookovém profilu. Připomněl, že z českých politiků naposledy navštěvoval fórum pravidelně bývalý prezident Václav Klaus.

Jednání ekonomických špiček v Davosu se letos zúčastní také americký prezident Donald Trump, hodlá tam mezi šéfy nadnárodních firem či velkých bank hájit svůj protekcionistický program „Amerika na prvním místě“. Ve čtvrtek vystoupí v Davosu mimo jiné také britská premiérka Theresa Mayová, Juncker či generální tajemník OSN António Guterres.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner