Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) očekává, že během čtvrteční večeře v Lánech probere s prezidentem Milošem Zemanem činnost vlády či zahraniční politiku. Novinářům to řekl po dnešním zasedání kabinetu. Dozvědět by se mohl také, kolik času od hlavy státu dostane na vyjednávání o sestavení druhého kabinetu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK napsal, že oba politici budou mluvit o aktuálních tématech a výhledu do blízké budoucnosti.

Zeman pověřil Babiše před dvěma týdny jednáním o sestavení nového kabinetu u příležitosti přijetí demise menšinové vlády ANO. Babiš dnes připomněl, že od té doby se s prezidentem sejde poprvé. „Neviděli jsme se de facto od chvíle, kdy jsem dostal pověření k tzv. druhému pokusu. Určitě tak probereme celkově situaci,“ řekl. Chce si vyslechnout názory prezidenta, informovat ho o činnosti vlády a nastavit vzájemnou spolupráci.

Mluvit by měli i o zahraniční politice. „Jak to vnímá, jak si to představuje. Já se chci soustředit na evropskou agendu. Je důležité, abychom to nějak koordinovali,“ konstatoval Babiš.

Dozvědět se chce také to, kolik bude mít času na druhý pokus o sestavení vlády. Současný kabinet v lednu důvěru ve Sněmovně nezískal. „První (pokus) byl jasný, že nebude (úspěšný). Nevím, proč se o tom vedou debaty. Pokud bychom neudělali tu menšinovou vládu, tak by tady byla stále vláda pana (Bohuslava) Sobotky (ČSSD) v demisi a myslím si, že by to nebylo dobře,“ uvedl Babiš.

Od Zemana by chtěl slyšet, jaké má o harmonogramu jednání o vládě představy. Své vlastní neupřesnil. „My čekáme na nové vedení ČSSD. Jednáme o programu s SPD a KSČM, ale jde jen o program, žádnou účast ve vládě, nebo že by nám říkali, který ministr je dobrý, nebo špatný,“ uvedl. Budoucnost jednání podle Babiše určí mimo jiné to, jak se k nim postaví nové vedení sociálních demokratů po sjezdu, který se koná příští neděli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner