Praha 27. listopadu (ČTK) – Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představí v úterý odpoledne prezidentu Miloši Zemanovi plány na obsazení jednotlivých ministerstev v menšinové vládě, kterou sestavuje. Při schůzce na Pražském hradě budou oba politici mluvit i o termínech jmenování Babiše premiérem a následném jmenování celého menšinového kabinetu ANO.

Přesné obsazení kabinetu dosud Babiš odmítal veřejně komentovat. O víkendu na svém facebookovém profilu pouze uvedl, že mu zbývá obsadit ministerstvo školství, u ostatních resortů měl jasno.

Dříve předseda ANO uvedl, že by ve vládě měli pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy životního prostředí Richard Brabec, dopravy Dan Ťok, obrany Martin Stropnický, spravedlnosti Robert Pelikán a pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ne všichni ale podle něj zůstanou na stejném ministerstvu. Spekulovalo se o tom, že ministryní financí by se měla stát dosavadní náměstkyně Alena Schillerová.

Zeman předsedu ANO po říjnových volbách pověřil jednáním o sestavení vlády. Babiš poté oznámil, že bude chtít vytvořit menšinový kabinet ANO doplněný o nestraníky. Zdůvodňuje to tím, že ostatní strany odmítají uzavřít s ANO vládní koalici. Některé ze sněmovních stran ale uvedly, že s nimi ANO o vzniku společné vlády vůbec nejednalo.

Současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu podá demisi, poté bude možné formálně jmenovat kabinet nový. Prezident minulý týden uvedl, že Babiše pravděpodobně jmenuje premiérem 6. prosince. Poté se chce sejít s jednotlivými kandidáty na ministry, vládu jako celek by mohl jmenovat 15. prosince. Pokud by Zeman tyto termíny zachoval, patrně by to zkomplikovalo českou účast na pravidelném summitu EU, který se koná 14. a 15. prosince a měl by se věnovat mimo jiné vyjednávání o odchodu Británie z unie a o budoucnosti zbývající sedmadvacítky.

Kabinet má po jmenování 30 dnů, aby požádal Sněmovnu o důvěru. Pokud by Babiš tuto lhůtu využil celou, připadlo by hlasování na období kolem prvního kola prezidentských voleb.

Babiš uvedl, že se bude snažit získat podporu ostatních sněmovních stran pro svůj kabinet, přesvědčit je chce i tím, že do programového prohlášení vlády hodlá zahrnout body z programů ostatních subjektů. Žádné uskupení v dolní komoře Parlamentu ale zatím ANO přímou podporu neslíbilo. Pouze KSČM uvedla, že je za určitých podmínek připravena menšinový kabinet tolerovat.

Pokud by Babišova vláda důvěru ve Sněmovně nezískala, bude nutné sestavit nový kabinet. Zeman už dříve oznámil, že by tvorbou další vlády pověřil opět Babiše.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner