Premiér Andrej Babiš (ANO) věří tomu, že si Polsko s Evropskou komisí vyjasní názory a komisi přesvědčí o tom, že v zemi není ohrožena vláda práva. Komise dnes kvůli tomuto riziku spustila zatím nikdy nepoužitý postup, na jehož konci Polsku hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU. Česko podle Babiše na situaci zareaguje podle toho, jak dopadne schůzka předsedy komise Jeana-Claudea Junckera a nového polského premiéra Mateusze Morawieckého naplánovaná na 9. ledna. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) věří tomu, že Polsko a komise najdou kompromis.

Babiš řekl, že kvůli situaci dnes Morawieckému telefonoval. „Konzultoval jsem to s ním, jaká je jejich pozice. Myslím, že to může mít dopad celkově na náš region a V4, tak jsem s ním diskutoval, jak to vidí,“ řekl Babiš novinářům ve Sněmovně po sérii vyjednávání s dalšími stranami o podpoře své vlády.

Premiér připomněl, že jeho polský protějšek dostal na 9. ledna pozvánku do Bruselu. „Preferuji, že Polsko si vyjasní pozice s Evropskou komisí. Uvidíme, jak dopadne to jednání v Bruselu a podle toho my taky budeme reagovat,“ uvedl Babiš.

Morawiecki podle Babiše komunikuje podstatně lépe než jeho předchůdkyně Beata Szydlová, což by mohlo být podstatné. „Jsem přesvědčen, že Polsko ten problém vyřeší a přesvědčí Evropskou komisi, že je to v pořádku,“ konstatoval.

Šéf diplomacie Stropnický rovněž očekává, že spor mezi Varšavou a Bruselem se vyřeší jednáním. „Pevně věřím, že se problém podaří vyřešit dialogem mezi Polskem a Evropskou komisí a najde se racionální kompromis,“ uvedl na twitteru. Dodal, že Česká republika respektuje dnešní rozhodnutí komise, nicméně je nutné ho nejdříve analyzovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner