Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi má legitimitu jen svítit a topit, řekl ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Je nutné, aby se kabinet choval zdrženlivě, jde o otázku dobrých mravů, dodal.

Fiala za svolavatele mimořádné schůze dolní komory k personální politice Babišovy vlády uvedl, že ODS chce připravit usnesení, které by do budoucna zabránilo kabinetu bez důvěry provádět personální změny.

Babiš před tím uvedl, že vláda žádné politické čistky nedělá a že ji ústava v pravomocích nijak neomezuje. Fiala kontroval, že ústava vůbec nepředpokládá, že by někoho napadlo, že je kabinet v demisi plnohodnotný. Vláda v demisi má existovat podle něho co nejkratší dobu a vše má směřovat k tomu, aby fungovala vláda s důvěrou.

Předseda ODS navíc soudí, že nynější vláda v demisi není běžnou vládou bez důvěry poslanců. „Nejste premiérem, který vedl jednání, aby sestavil koalici,“ řekl Babišovi. Kabinet podle něho vznikl především na základě „ústavní svévole“ prezidenta Miloše Zemana s cílem, aby co nejdříve skončila předchozí vláda v demisi Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Fiala také připomněl Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo a podotkl, že kabinet žije s tichou podporou KSČM a SPD. „Zatím je fungování této jednobarevné menšinové vlády s tichou podporou komunistů de facto jakýmsi podvodem na občanech a tato vláda musí být ve všech podstatných věcech zdrženlivá,“ dodal.

Aby se dnešní schůze vůbec uskutečnila, bylo by nutné, aby poslanci schválili její program. Pak by také mohli hlasovat o případných navržených usneseních. Nyní mohou vystupovat jen řečníci s přednostním právem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner