Do programového prohlášení, jehož konečnou podobu by dnes měla schválit vláda Andreje Babiše (ANO), přibylo oproti původní verzi například jízdné zdarma pro seniory a studenty ve vlakové dopravě či sociální bydlení. Jeho součástí bude také preambule se základními cíli. Novinářům to řekli ministři při příchodu na jednání do Strakovy akademie. S programovým prohlášením bude menšinový kabinet žádat ve středu Sněmovnu o důvěru.

Ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) uvedla, že změny v sociální oblasti jsou minimální. „Spíš jsme to konkretizovali,“ uvedla. Kabinet však bude chtít prosazovat jízdné zdarma ve vlacích pro seniory a studenty. „Za určitých podmínek, které budou stanoveny, ale to je na jednání v širším plénu,“ řekla.

Oproti návrhu prohlášení, které vláda publikovala v polovině prosince, přidala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) několik záležitostí ohledně bydlení. „Doplňovali jsme sociální bydlení a dostupné bydlení pro problémové skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a tak dále,“ uvedla.

Původní návrh dokumentu měl čtyři desítky stran. Podle Babiše se měnila některá slova a krátilo se. České televizi premiér řekl, že text je nyní o deset stran kratší. Dostálová, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) či vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) však shodně uvedli, že k žádným škrtům nepřistoupili.

Brabce informace, že je text o deset stran kratší, překvapila. Naopak podle něj přibyla preambule. „Jsou tam především základní oblasti, na které se chceme zaměřit, například být více vidět v Evropě, abychom přestali být přikyvovači nebo odmítači všeho, chceme být konstruktivnější, navrhovat věci,“ uvedl. V preambuli se podle něj hovoří i o strategických investicích, důchodové reformě či digitalizaci.

Menšinový kabinet se kvůli programovému prohlášení sešel dnes odpoledne na Úřadu vlády. Ve středu ho představí Sněmovně, kde dosud nemá vyjednanou podporu. Babiš uvedl, že se šéfy stran před hlasováním už jednat nebude. Jednání dolní komory začne v 10:00. O hodinu později by před poslanci měl vystoupit prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner