Vláda Andreje Babiše (ANO) požádá ve Sněmovně o důvěru ve středu 10. ledna. Babiš to řekl novinářům poté, co dnes jeho menšinový jednobarevný kabinet na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Příští pondělí bude vláda schvalovat své programové prohlášení, následně má Babiš v plánu jednat s ostatními sněmovními stranami o možné podpoře.

Babiš ocenil, že jeho vláda byla jmenována už dnes, takže se ve čtvrtek a pátek stihne zúčastnit evropského summitu. „Celá politická reprezentace musíme být na jedné lodi, bojovat za bezpečnost Evropy a bojovat všemi prostředky proti ilegální migraci a aktivně za naše zájmy,“ uvedl Babiš.

Kabinet podle Babiše bude jednotným týmem, který se nebude hádat přes média a bude táhnout za jeden provaz. Diskutovat o problémech chce i se starosty a hejtmany. „Bude bojovat za efektivní a hospodárný stát a proti korupci a udělá vše pro to, aby 10. ledna získala důvěru, nebo toleranci,“ uvedl Babiš.

Programové prohlášení bude podle Babiše hotové do neděle, v pondělí odpoledne ho kabinet na svém druhém zasedání schválí. „Od úterý chceme, pokud dostaneme termín, toto programové prohlášení projednávat se všemi politickými stranami a hnutími ve Sněmovně. Chceme makat, abychom přesvědčili ve Sněmovně naše kolegy, aby nás podpořili,“ řekl.

Kabinet podle Babiše musí začít pracovat hned, a ne pouze čekat na to, zda dostane důvěru. „Jsou věci, které se nedají odkládat. Náš program je jasný, chceme řešit věci, které tady jsou dlouhodobě diskutované a nebyly vyřešené,“ řekl. Jmenoval důchodovou reformu, řešení situace lidí se zdravotním postižením, platy učitelů či zaměstnanců v sociálních službách a kultuře.

Česko by také podle Babiše mělo dohnat manko v IT a digitalizaci a investovat. „Jsem přesvědčen, že růst naší ekonomiky, který je jeden z největších v Evropě, je stále malý. Málo investujeme a máme obrovské rezervy, nemáme stále páteřní silniční síť,“ řekl. Ministr dopravy Dan Ťok kvůli tomu musí rychle prosadit zákon o liniových stavbách, dodal. Investovat chce Babiš i do domovů pro seniory či kulturních památek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner