Bezpečnostní rada státu se bude v pondělí zabývat i dopady masivních kybernetických útoků ve světě a českým postupem zajišťování kyberbezpečnosti. Na twitteru to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Členové rady by se ve Strakově akademii měli věnovat okolnostem vniku odposlechů rozhovorů vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a novináře Marka Přibila. Babiš je přitom 1. místopředsedou této rady a funkce se odmítá i přes svou vydíratelnost vzdát. O zařazení tohoto bodu na jednání rady Sobotku minulý týden požádal předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Prověření okolností, za kterých nahrávky vznikly a byly zveřejněny, žádá i jejich aktér Babiš. Ze tří nahrávek, nedávno publikovaných na webu, se zdá, že mohl ovlivňovat jím vlastněná média či mohl mít přístup k živým policejním svazkům.

Sobotka podal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovo odvolání z vlády, hlava státu zatím s tímto krokem otálí. Při zdůvodňování požadovaného odchodu Babiše z vlády sociální demokraté zdůrazňují, že vicepremiér lhal, když tvrdil, že nezasahoval do práce médií, která vlastnil, než je převedl do svěřeneckého fondu, jak mu uložil zákon.

Masivní kybernetický útok, jehož dopady chce Sobotka na zasedání také probrat, byl poprvé ohlášen v pátek a má 200.000 obětí v nejméně 150 zemích. Oznámila to dnes Evropská policejní organizace Europol. Počítačový expert oslovený zpravodajskou stanicí BBC zároveň varoval před možností dalšího útoku, který může přijít velmi brzo, možná už v pondělí. Společnost Avast dnes uvedla, že počet jí zastavených útoků celosvětově dosáhl 168.878, z toho 492 v České republice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner