Chorvatská vláda dnes jmenovala experta na investiční bankovnictví Anteho Ramljaka správcem, který povede restrukturalizaci potravinářské a maloobchodní skupiny Agrokor. Jeho úkolem bude odvrátit bankrot této největší soukromé společnosti v Chorvatsku a omezit dopady problémů silně zadlužené firmy na celou ekonomiku. Agrokor, jehož majitel Ivica Todorić je podle českých médií známým a vzorem českého ministra financí Andreje Babiše, požádal vládu o takový zásah už v pátek.

„Toto je prioritní politický, ekonomický a finanční problém Chorvatska,“ řekl na mimořádném zasedání vlády premiér Andrej Plenković. „Naším cílem pro příští dny je stabilizovat provoz Agrokoru, druhým krokem bude restrukturalizace,“ uvedl premiér podle agentury Reuters. Odpoledne Ramljakovo jmenování potvrdil záhřebský obchodní soud.

Ramljak by měl shromáždit tým expertů a poradců, kteří budou řídit záchranu podniku. Budou pravděpodobně usilovat o finanční injekci od bank a refinancování dluhu u věřitelů a dodavatelů.

„Budeme bojovat za to, aby se problémy Agrokoru nerozšířily do celé chorvatské ekonomiky a do celého regionu,“ řekl Ramljak novinářům po svém jmenování. Agrokor je se zhruba 60.000 pracovníky největším zaměstnavatelem na Balkáně.

Šest bankovních věřitelů Agrokoru, včetně ruských Sberbank a VTB, se dnes dohodlo, že poskytne firmě nouzový úvěr 150 milionů eur (čtyři miliardy Kč). Podle analytiků je to dobrý první krok, řešení situace Agrokoru je ale pořád vzdáleno.

Todorić v pátek vládu požádal o aktivaci nového zákona na ochranu ekonomiky před pádem velkých společností, který parlament přijal o den dříve. Podle zákona může stát v případě finančních potíží firmy s nejméně 5000 zaměstnanci a dluhem minimálně jedné miliardy eur (26,5 miliardy Kč) jmenovat správce, který na žádost dlužníka či věřitelů se souhlasem společnosti povede proces restrukturalizace.

Agrokor po ovládnutí chorvatského maloobchodního trhu začal expandovat v sousedních zemích a získal dominantní pozice i na maloobchodních trzích Slovinska, Srbska a Bosny. Todorić díky expanzi posledních let získal přezdívku „nový jugoslávský král“, během expanze však jeho podnik navršil obrovské dluhy. Ty se vyšplhaly na zhruba 45 miliard kun (asi 160 miliard Kč), což odpovídá šestinásobku kapitálu firmy.

Dodavatelé Agrokoru se minulý týden odmítli připojit k předběžné dohodě Agrokoru se skupinou bank. Oznámili, že firmě přestanou dodávat zboží, dokud se nevyřeší její finanční problémy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner