Zadlužená chorvatská společnost Agrokor požádala vládu o aktivaci nového zákona na ochranu ekonomiky před pádem velkých společností. Uvedla to dnes agentura Reuters. Magnát Ivica Todorić, který je majitelem této potravinářské skupiny, je podle českých médií známým a vzorem českého ministra financí Andreje Babiše. Ten byl donedávna majitelem podobně zaměřené české skupiny Agrofert.

Chorvatský parlament přijal nový zákon ve čtvrtek v reakci na rostoucí problémy Agrokoru. Podle zákona může stát v případě finančních potíží firmy s nejméně 5000 zaměstnanci a dluhem minimálně jedné miliardy eur (26,6 miliardy Kč) jmenovat správce, který na žádost dlužníka či věřitelů se souhlasem společnosti povede proces restrukturalizace.

„Domnívám se, že je to rozhodnutí učiněné v nejlepším zájmu všech zaměstnanců, partnerů, dodavatelů a dalších zainteresovaných osob,“ uvedl v prohlášení vyzývajícím k aktivaci zákona Todorić.

Agrokor je největším výrobcem potravin a maloobchodním prodejcem na Balkáně a největší soukromou společností v Chorvatsku. Na celém Balkáně má zhruba 60.000 zaměstnanců.

Agrokor po ovládnutí chorvatského maloobchodního trhu začal expandovat v sousedních zemích a získal dominantní pozice i na maloobchodních trzích Slovinska, Srbska a Bosny. Todorič díky expanzi posledních let získal přezdívku „nový jugoslávský král“, během expanze však jeho podnik navršil obrovské dluhy. Ty se vyšplhaly na zhruba 45 miliard kun (asi 160 miliard Kč), což téměř odpovídá jejím celoročním tržbám a šestinásobku jejího kapitálu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner