Chaldejský pomocný biskup Bagdádu Šlemon Vardúní vyjádřil naději, že po pondělním vysvobození iráckého města Ramádí iráckými ozbrojenými složkami z rukou bojovníků radikálního Islámského státu dojde brzy i na největší severoirácké město Mosul. Informoval o tom vatikánský rozhlas.

„Stejně jako všichni Iráčané doufáme v brzké osvobození Mosulu a Planiny Ninive, které dovolí mnoha křesťanům, muslimům i menšinovým skupinám návrat do svých domovů,“ řekl biskup poté, co irácké ozbrojené síly dobyly město Ramádí. Toto strategicky významné město na řece Eufratu okupovaly od letošního května oddíly Islámského státu.

Biskup Šlemon Vardúní zdůraznil, že Irák potřebuje pokoj, spravedlnost a úctu k právu. Zároveň vybídl k zamyšlení nad tím, jak je možné, že islamisté dobyli tak významné město velmi rychle, zatímco armáda potřebovala k jeho osvobození řadu měsíců. Podle iráckého biskupa je tomu tak kvůli „mnoha Jidášům“, připraveným zaprodat se pro politické či materiální zájmy nebo z náboženského fanatismu.

„Jak je možné, aby se něco takového dělo v tak bohaté a silné zemi, jako je Irák?“ táže se katolický biskup z Bagdádu. „Jedině bude-li země postupovat jednotně, může zvítězit nad nepřáteli a zrádci. Musíme usilovat o jednotu a loajálnost,“ upozornil.

„Západ a arabský svět, ve kterém povstal tento šokující fanatismus, se musí začít zabývat lidským dobrem a angažovat se tímto směrem,“ řekl rovněž Vardúní.

Irácký premiér Hajdar Abádí po úterní návštěvě Ramádí potvrdil, že teď je na řadě Mosul, druhé největší irácké město, které je v rukou islamistů od loňského června. Připustil ale, že jeho dobývání bude extrémně náročné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner