Manáma 30. října (ČTK) – Kataru by mělo být pozastaveno členství v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), uvedl v noci na dnešek bahrajnský ministr zahraničí šajch Chálid bin Ahmad Chalífa. Bahrajn patří do skupiny států kolem Saúdské Arábie, která se od června snaží Katar izolovat kvůli jeho údajné podpoře terorismu. Katar obvinění odmítá a v neděli zopakoval ochotu k přímým jednáním.

„Pokud se Katar domnívá, že jeho současné hraní na čas a vyhýbání mu získá čas do nadcházejícího summitu GCC, pak se mýlí. Jestli se situace nezmění, nebudeme se tohoto summitu účastnit,“ napsal Chalífa na twitteru.

„Správným krokem k zachování GCC je zmrazení členství Kataru v Radě…,“ dodal. V GCC jsou s Katarem a Bahrajnem také Saúdská Arábie, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Omán. Příští 38. summit organizace je naplánován na prosinec a konat se má v Kuvajtu, napsala agentura DPA.

Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání řekl v nedělním vysílání americké televize CBS News, že si přeje spor ukončit a jeho země je připravena k jednáním, které nabídl zprostředkovat americký prezident Donald Trump.

Koalice kolem Saúdské Arábie se podle Sáního snaží o změnu vlády v Kataru, protože se jí nelíbí nezávislost této země a její představy o uspořádání v regionu.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty na počátku června přerušily s Katarem diplomatické styky a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Dauhá pak dostalo ke splnění požadavky, které zahrnovaly ukončení údajné podpory teroristů, přerušení kontaktů s Íránem a zrušení turecké vojenské základny, kterou Katar hostí na svém území.

Podle některých analytiků je za konfliktem obava Saúdské Arábie o její dominantní postavení v regionu, které Katar začal v poslední době ohrožovat.

Spojené státy považují za své spojence Saúdskou Arábii i Katar, v němž sídlí velitelství americké armády pro Blízký východ. Z něj mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koordinuje bombardování radikálů z Islámského státu v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner