Barma a Thajsko spálily dnes narkotika v tržní hodnotě za miliardy korun. Ukázaly tak i odhodlání dosáhnout obratu v boji proti výrobě a pašování drog v jihovýchodní Asii, poznamenala agentura AFP.

„Jde o největší pálení drog v dějinách Barmy,“ uvedl představitel místní policie k akci načasované k dnešnímu Mezinárodnímu dnu boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi.

Barma, řízená vládou někdejší opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, zůstává jedním z největších výrobců drog na světě, což je dědictví po desítkách let vlády vojenské junty.

V plamenech v Barmě skončilo opium, heroin, marihuana a metamfetamin v přepočtu za zhruba devět miliard korun. V Thajsku se tržní hodnota spálených drog odhadovala na skoro 14 miliard Kč.

Území, kde se stýkají hranice Barmy, Thajska a Laosu, proslulo pod názvem Zlatý trojúhelník. Tato oblast byla dlouho hlavním místem výroby opia a heroinu na světě, než toto prvenství převzal Afghánistán. Skoro veškeré nelegální pěstování máku v Barmě se odehrává ve státu Šan na východě země, který je druhým největším producentem opia na světě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner