Bavorská vláda dnes formálně rozhodla o tom, že kvůli migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové nepodá na spolkovou vládu ústavní žalobu, jak v uplynulých měsících hrozilo. Rozhodnutí se, jak připomíná agentura DPA, očekávalo.

Migrace se dnes týkalo také setkání spolkového ministra vnitra Thomase de Maizière s ministrem vnitra Bavorska Joachimem Herrmannem. V kontrolách na hranici s Rakouskem chce Berlín pokračovat navzdory klesajícímu počtu běženců.

Bavorský premiér Horst Seehofer jménem Bavorska v lednu dopisem pohrozil Berlínu kvůli uprchlické politice žalobou, Merkelová ale všechny výtky vlády největší německé země odmítla a trvá na tom, že spolková vláda žádné unijní ani německé právní předpisy neporušila. Seehofer i bavorská vláda z hrozby ustoupili, bavorský ministerský předseda se ale už nechal slyšet, že žaloba nemusí být navždy „ze stolu“.

O tom, že je možné ji ze „šuplíku“ kdykoliv vyndat hovořil dnes v Berlíně také bavorský ministr vnitra Herrmann, který vydal spolu s de Maizièrem společné prohlášení.

V něm se mimo jiné píše, že policie bude pokračovat ve „viditelných a efektivních“ kontrolách na hranici s Rakouskem.  Oba politici v dokumentu požadují také zavedení společného registru osob, které cestují do nebo ze zemí Evropské unie.

Proud žadatelů o azyl, kterých loni do Německa přišlo 1,1 milionu, se nyní i díky dohodě osmadvacítky s Tureckem takřka zastavil. Podle aktuálních údajů zaregistrovalo Bavorsko, které je vstupní branou do Německa, za první tři dubnové týdny 4200 uprchlíků. To byl loni běžný počet za jediný den.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner