Bavorský premiér a předseda Křesťansko-sociální unie (CSU) Horst Seehofer se dnes po uzavřeném zasedání bavorské zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino „to zvládneme“ prý Seehofer nemůže vzít za své, uvedla agentura DPA. Merkelová ve čtvrtek prohlásila, že Německo zvládne dopady migrace i nedávných teroristických útoků.

Už v pátek ji za to kritizovali i další politici z bavorské CSU, sesterské strany Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejíž šéfkou je Merkelová.

Seehofer prohlásil, že nechce vyvolávat konflikty mezi CDU a CSU, která působí pouze v Bavorsku, a že obě sesterské strany spolu dobře vycházejí. „Ale veřejnosti taky nechci lhát,“ řekl a dodal, že uklidňování nikoho neuspokojí. Během jednání předložil neveřejnou bezpečnostní koncepci pro Bavorsko, údajně nejrozsáhlejší a nejhlubší, jakou dosud nejlidnatější spolková země měla.

Podle koncepce by se měl počet bavorských policistů zvýšit v letech 2017–2020 celkem o 2000 lidí a měli by dostat nejmodernější vybavení. Nyní v této spolkové zemi působí 41.000 policistů.

Aniž by Seehofer Merkelovou jmenoval, řekl, že bude „pečlivě dbát na to“, aby byla bezpečnostní politika prosazována i v Berlíně a v Bruselu.

Bavorsko před týdnem zažilo několik tragických útoků. Minulé pondělí zaútočil afghánský imigrant nožem a sekerou na cestující ve vlaku do Würzburgu a zranil pět lidí, než ho policie zastřelila. Minulý pátek zabil Němec s íránskými kořeny devět lidí u mnichovského nákupního centra Olympia a minulou neděli se v bavorském městečku Ansbach odpálil odmítnutý syrský žadatel o azyl, přičemž zranil 15 lidí. K útoku v Ansbachu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Merkelová na čtvrteční tiskové konferenci trvala na přesvědčení, že Německo dopady migrace a útoků zvládne. Představila mimo jiné devítibodový plán, který má v zemi zajistit větší bezpečnost, včetně například systému včasného varování proti radikalizaci.

Už pátek ji za to ale kritizoval bavorský ministr financí z CSU Markus Söder, který prohlásil, že ho její stanovisko nepřesvědčilo, a dodal, že bylo „zásadní chybou“ pustit uprchlíky do země částečně nekontrolované.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner